جوش های چرکی پوست

 جوش چرکی

خیلی از دوستان از جوش های صورتشون شکایت دارند و دنبال راهی برای نجات.البته حق دارن.

اولین ضرر جوش در صورت کم شدن اعتماد بنفسه.

چند راهکار براشون میزارم اگر اثر نداشت باید دنبال علت های درونی باشند مثل زیادی هورمون ها و یا تغذیه نادرستشون.به عنوان مثال خوردن غذاهای چرب…ادویه جات بخصوص فلفل..

ولی مهم ترین عامل جوش صورت استفاده از صابون های متفاوت است حتی صابونهای مخصوص جوش خود عامل جوشندعلت این امر را در صفحه پوست ما دنبال کنید.

واما راهکار ما:

۱:هر روز صبح با یک عدد لیف درشت نسبتا صورت را با ژل مخصوص سینره برای شستشو… صورت را بشورید و شب موقع خواب هم تکرار کنید.

۲:در حمام به هیچ عنوان از صابون استفاده نکنید .عامل بیش از ۸۰ درصد جوشهای صورت و بدن وعفونت های رحمی در خانم ها به علت استفاده از صابون است.

چرا؟صابون در محیط گرم و مرطوب حمام تا زمان خشک شدن باکتری های مضر را در خود رشد داده و معمولا عمومی ست پس از ژل شامپو بدن استفاده کنید.

۳:هر شب قبل از خواب تمام آرایش روی پوست خود را پاک کرده و بعد بخوابید در غیر اینصورت پوست شما منفذی برای تنفس نداشته و عرق به همراه مواد روی پوست در زیر پوست شما مانده وروز بعد با شستشو خارج نشده ..تبدیل به جوش های چرکی میگرددو با ادامه این روال پوست شما برای همیشه پر جوش شده و با صرف هزینه های بالا باز هم ناراضی خواهید بود.

۴:جوش ها با پاکسازی اصولی کم خواهد شد اما مهمترین نکته در نگه داشتن پوستی خوب homecareشماست.

۵:کرم های گریم که بتازگی خانم ها بدون داشتن هیچ تخصصی از آن استفاده میکنند بسیار گزینه خوبی برای داشتن پوستی سرشار از جوش خواهد بود.حتی با مراجعه به سالنهایی که بدلیل نداشتن مشتری قیمت نازلی برای آرایش شما دارند و شما خوشحالید کرم مورد استفاده آنها هم عاملیست برای جوش!

چرا؟کرم های گریم به صورت اکسید شده هستند و معمولا فشرده به همین دلیل بسیار حجم بالایی دارند پس دیر به انتها رسیده وتمام میشوند از طرفی پایه تمام کرم های گریم آب است و کرم آنها به علت نداشتن علم کافی و سواد اندکشان برای روش خشک کردن کرم درب آن را بسته و برای مشتری بیچاره بعدی استفاده میگردد که حالا پر تر از باکتریست.

با جوش ها ور نروید

این کار تنها جوش ها را وسیع تر کرده و چرک جوش از طریق آب میان بافتی سلولهای پوست شما به سلول بعدی منتقل شده و جوش بعدی ایجاد میشود و الی آخر….

اما بر خلاف تصور جوشهای دردناک را بدون اعمال فشار تخلیه کنید اما فقط یک بار

بگذارید با شستشو بارهای بعدی خودش تخلیه شودبا لیفی که توضیح د اده شد.

دیدن صورتی پر از آثار ناشی از جای جوش، یکی از اتفاقات بسیار آزاردهنده برای آقایان و بخصوص خانم‌های جوان محسوب می‌شود.

داشتن چنین پوستی، تاثیر زیادی در کاهش اعتماد به نفس هر جوانی خواهد داشت، این اثرات روانی منفی به حدی آزاردهنده است که بسیاری افراد حاضرند برای رفع جاهای جوش‌ها به خصوص در ناحیه صورت، تن به روش‌های سخت و پرهزینه بدهند تا شاید رویای داشتن پوستی صاف و زیبا را به واقعیت تبدیل کنند.

در حالی که بنا به گفته متخصصان پوست نه تنها درمان جای جوش نسبی است، بلکه رسیدن به نتیجه مطلوب درمانی به عمق فرورفتگی، میزان بازسازی پوست شخص و البته انتخاب درمان مناسب بستگی دارد.

دکتر سعید کشاورز، متخصص پوست و عضو هیات علمی دانشگاه بقیه‌الله گفت: جای جوش اگر به معنای ایجاد فرورفتگی در پوست باشد، به هیچ وجه و در هیچ شرایطی صددرصد درمان نمی‌شود، بلکه تنها می‌توان با بهره‌گیری از یکی از روش‌های نوین درمانی، شدت و آثار منفی آن را کاهش داد.

جوش‌هایی که آثارشان محو نمی‌شود

دکتر کشاورز نیز با تاکید بر این که معمولا جوش‌های بزرگ و چرکی آثاری از خود بر پوست به جا می‌گذارد، می‌گوید: البته باقی ماندن جای جوش به چند عامل بستگی دارد که یکی زمینه‌های ژنتیک پوست برای ترمیم و بازسازی است که در برخی افراد، این زمینه بسیار ضعیف است.

از سوی دیگر دست کاری زیاد و فشار دادن جوش‌های چرکی به باقی ماندن جای آنها روی پوست منجر می‌شود، پس توصیه می‌شود که در هر شرایطی از دستکاری جوش‌ها پرهیز شود.

جای جوشی که محو می‌شود

متخصصان پوست معتقدند پیشگیری از ایجاد جای جوش بسیار ساده‌‌تر از درمان آن است، به همین دلیل در اکثر موارد، این متخصصان بر درمان طبی زودرس و طولانی جوش‌ها یعنی تا محو شدن کامل آنها تاکید می‌کنند.

عضو هیات علمی دانشگاه بقیة‌الله تاکید می‌کند: اگر جای جوشی به شکل لکه‌های قرمز روی پوست دیده شود، نیاز به درمان نداشته و پس از مدتی به خودی خود محو می شود، اما اگر جای جوش به شکل لکه‌ها قهوه‌ای باشد، با لیزر قابل درمان است. از سوی دیگر لکه‌های تیره و قهوه‌ای رنگ با لایه‌برداری یا پیلینگ‌های پوستی نیز قابل رفع است.

دکتر کشاورز می‌افزاید: درمان میکرودرم نیز نوعی از روش‌های لایه‌برداری محسوب می‌شود که در آن از روش‌های فیزیکی برای از بین بردن جای جوش استفاده می‌شود، اما رفع جای جوش‌های عمیق بسته به قابلیت بازسازی پوست و روش درمانی انتخابی، قابلیت درمان نسبی دارد.

روش‌های درمانی متنوع

متخصصان پوست روش‌‌های مختلفی را برای درمان اسکار یا جای جوش صورت پیشنهاد می‌کنند که عمده‌‌ترین آنها لیزر است و آثار تهاجمی کمی چون زخم و قرمزی را روی پوست به جا می‌گذارد.

البته از روش‌های درمانی دیگری چون پانچ یعنی بریدن یا برآمده کردن جای جوش نیز استفاده می‌شود که در هر دو مورد خون‌ریزی ایجاد شده به پر شدن جای جوش تا حد قابل قبولی منجر می‌شود.

دکتر کشاورز اضافه می‌کند: استفاده از فیلرها یا پرکننده‌ها که می‌تواند از نوعی ژل یا چربی خود بدن باشد، نیز از روش‌های رایج درمان جای جوش محسوب می‌شود، اما این روش به دلیل عوارضی که دارد، شیوه مطلوبی نیست.

تراشیدن پوست، روشی تهاجمی و موثر

این متخصص پوست با اشاره به تهاجمی بودن روشی تحت عنوان «درم ابریژن» که با تراشیدن، لایه سطحی پوست برداشته می‌شود، می‌گوید: به دنبال انجام این روش لایه زیرین پوست که ظاهر صاف‌ و شفاف‌‌تری دارد، جایگزین لایه ناصاف و پر از اسکار قبلی می‌شود.

اما میزان قرمزی و لکه‌های ناشی از انجام این روش نه تنها تا چند ماه روی پوست می‌ماند، بلکه برای این‌که به لکه‌های ماندگاری تبدیل نشود به مراقبت زیادی نیاز دارد.

وی ادامه می‌دهد: بعضی مواقع جوشگاه‌‌های عمیق پوست صورت را می‌توان با عمل جراحی برداشت و محل را بخیه کرد، در برخی بیماران نیز لازم است اسکارهای عمیق توسط تزریق کلاژن پر شده یا در بعضی موارد که پیوند پوست از پشت گوش به ناحیه فرو رفته انجام ‌شود.

اما لیزرهای کم تهاجمی که میزان التهاب و قرمزی کمی را به جا می‌گذارد، یکی از موثرترین روش‌ها برای از بین بردن جای جوش محسوب می‌شود

بر اساس تحقیقاتی در آمریکا حدود ۷۵ درصد جوانان این کشور دارای جوش صورت هستند و به همین دلیل برای آنها امری عادی است و با آن به راحتی کنار می آیند اما متاسفانه در کشور ما هنوز این مساله جا افتاده نیست و اکثر افراد به دنبال ره های درمان جوش هستند.

اکثر افراد ابتدا به سراغ داروخانه ها میروند و به توصیه دوستان و آشنایان و تبلیغات داروها و کرم های ضد جوش می خرند که تجربه نشان داده کمتر از ۱۰ درصد افراد با این روش موفق به درمان میشوند.

البته پیشنهاد ما و متخصصین این است که این کار را نکنید و حتما به یک متخصص پوست مراجعه کنید چون آکنه دلایل مختلفی دارد مانند افزایش غغد چربی یا وراثت و … که اول باید عامل آن مشخص شود و سپس درمان انجام شود.

البته در بیشتر مواقع جوش ها خود به خود خوب می شوند و نیازی به درمان نیست. اما اگر مدت زیادیست که با آنها دست و پنجه نرم میکنید مراجعه به متخصص پوست الزامی است.

بیایید واقعگرا باشیم و به نوجوانانمان بیاموزیم که بدون تردید دورانی از عمر با جوش طی خواهد شدو صبوری تنها راه چاره است و رعایت اصول تغذیه وخواب کافی و آرامش تنها کمکی است که به پوست خود خواهید کرد